První dny štěňátka doma

 

Výcvik, či spíše výchova retrívra začíná příjezdem domů.

Den, kdy se vypravíte pro štěňátko je plný emocí ( i slziček ), myšlenek a dotazů. Doporučujeme proto si vše připravit pár dnů předem … Doma už by mělo být vše připraveno

Určitě je dobré na první tři dny neplánovat procesí návštěv, které jdou štěndo pomuchlovat … nechte svého pejsáčka vklidu a pohodě přivyknout domovu, jeho dennímu režimu a „provozu“. Na návštěvy času dost … a vyhnete se tak spoustě hloupostí, které návštěvy určitě napadnou… krmení Vašeho pejska z ruky místo z misky, přetahování o aportík, chytání tlamičky a různé zápasy – to vše je absolutně nevhodné ať už pro budoucího dobrého rodinného společníka, nebo loveckého psa. Věřte, že přes výchovu pejska bude každý Váš kamarád hned „odborníkem“. Zkuste se odborníka ale optat jaký je rozdíl ve výcviku chůze u nohy retrívra a německého ovčáka, jaký je rozdíl APORTU retrívřího miminka a malého dobermanna – myslím, že hned pochopíte, jakým „odborníkem“ Váš kamarád je a už ho nenecháte dělat hlouposti typu přetahování o bavlněný uzel apod, chytat ho rukou za mordu štěňátka, či s ním jinak hloupě dovádět a zápasit.
Štěňátko po příjezdu může citlivě reagovat i na běžné situace, proto k němu přistupujte především s klidem – rozvážně a mile, není třeba ho konejšit, když se něčeho lekne ( třeba zvuku, který doposud neslyšlo ), lépe je chovat se přesně tak, aby štěně poznalo, že tento zvuk je zcela normální , a o nic nejde …. přejít to stejně tak, jakože štěně dýchá … prostě se leklo, slyšelo to poprvé…
Spánek :
Od prvního dne nechte svého chlupáčka spát tam, kde bude spávat po celý zbytek života ( výjimkou je pouze venkovní umístění v kotci při nízkých teplotách, štěňátko nemá ještě zcela vivinutou termoregulaci a hrozilo by prochlazení .. od nás z bytu jsou přivyklá teplotnímu komfortu nejen ve dne, ale i v noci )
Jednodušší je přestěhovat se k pejsánkovi na dvě, tři noci, než štěndo za tři dny stěhovat z ložnice… Pokud bude labíček v předsíni, či pokojíku stačí si k němu přestěhovat karimatku, lehátko apod., aby první noci netrávil sám.
Štěněti v noci nechybí ani tak máma, jako spíše sourozenci, ty mu ale můžeme skvěle nahradit vlastní přítomností.
Štěňátku nechte k dispozici misku s čerstvou a čistou pitnou vodou po celou noc. Zvláště v horkém létě oceníte, když Vás nebude štěňátko budit a prostě se napije.
Doporučuji držet se těchto zásad :
– stanovte si ještě před příchodem jasná pravidla : kde bude spát, co bude smět, kam bude smět, vysvětlete si ( a především dětem ) správné povely ( pejsek časem rozumí i “ co tady děláš ? kde máš být ? ) ale vše mu zjednodušíte povely Ke mě, Hodný, NO, Nesmíš, Místo apod… Pravidla nejsou jen pro pejska ale i pro všechny členy smečky … nemůže mu jeden povolit, to co ostatní zakazují…
– před příchodem štěňátka odstraňte všechna nebezpečí – nezajištěné el. kabely, zásuvky, píchavé, či jedovaté rostliny, dejte na nedostupná místa chemikálie, prací prášky apod…
– na štěně mluvit klidným vlídným a tichým hlasem
– absolvujte se štěnětem do 3 měsíce vše, co s ním budete v budoucnu prožívat ( jízda autem, autobusem, návštěva restaurace, seznámení s klidnými cizími psy, se střelbou, vycházky do polí, lesa, ale i do města …)
– nenechávejte štěně o samotě, pokud potřebujete zajistěte jeho bezpečnost, je to tak snadné – stačí ohrádka , kotec, box apod- nabídněte mu hračky k zahnání nudy … my nabízíme pouze ty hračky, které se dají sníst …. ideální je starý chléb, buvolí kostičky apod… když jinou hračku tak bavlněný uzel apod.
– seznamte štěně se všemi členy domácnosti – v klidu a pohodě – i s domácími mazlíčky – pod Vašim dozorem
– zvláštní péči věnujte seznámení s dětmi, pokud to lze poučte dítě o správném zacházení se štěňátkem, především dohlížejte na to, aby děti nechávaly štěndu dostatečný odpočinek, nerušily ho .. při hře dítěte se štěňátkem buďte vždy přítomni

– připravte se na loužičky – dostatkem utíracího materiálu … popř. hadr, kýbl, rukavice. Nejlepším pomocníkem je pro nás extrasavý ručník, který máme jeden na země a jeden na očistu štěňátka, když ho přivedeme domů od blata, či mokrého apod. Zatímco klasické ručníky jsme na tři pejsky potřebovali čtyři a fenky byly stále mokré – tímto jedním ručníkem utřeme všechny pěkně, rychle a hlavně opravdu do sucha.
Loužičky žádné štěně nedělá z neposlušnosti, nevychovanosti, nebo dokonce naschvál. Loužičku, či hromádku udělá štěňátko přesně z toho stejného důvodu co člověk – za účelem vyprázdnění. Geneticky má štěňátko dáno udělat svoji potřebu co nejdále od svého pelíšku, místa …. ale když se nestíhá tak se nestíhá …. jako mimina jsme to také nestíhali … a štěně je mimino.

Dobrá zpráva : Všichni jsme se to naučili, i Vaše štěňátko se to naučí !!
Nikdy nemáchejte čumáček nešťastnému štěňátku v loužičce, či hromádce, nechápalo by co jste to za ČUNĚ, SUROVCE a proč to děláte … Jediným správným řešením je dáti štěně na potřebu tam, kam potřebujeme. Že štěně potřebuje vykonat potřebu zjistíte už první den při bedlivém pozorování, jakmile začne slídit po místnosti, očuchávat místa, hledat kam se chodí, točit se do kola … znamená to jediné … povel pro Vás …. honem štěně do náruče a upalovat na travičku, či tam kam je třeba … za vyvenčení se na správném místě – chválit, chválit a chválit … štěně to brzy pochopí a udělá Vám příště radost. Štěňátko z počátku vykonává svoji potřebu – vždy po probuzení- po každém jídle A samozřejmě sem tam mezi…. Lehce ho tedy naučíte venčit tam, kde potřebujete tím, že ho vezmete venčit po každém probuzení a jídle…. dále pak, když uvidíte, že je na čase ( viz výše ..)

Strava

– Štěňátko krmíme 4x denně alespoň měsíc , poté 3x denně do půl roku od půl roku stačí 2x denně.
Názory se různí – proto píšu jak to děláme my.
– Štěňátko krmíme superprémiovým krmivem, které svým složením nejlépe odpovídá potřebám rychlerostoucího štěněte. Superprémiová krmiva různých značek se liší od obyčejných krmiv nejen složením, ale především vstupními surovanami …. v nejdůležitějším období – období růstu NEŠETŘTE – odměnou Vám bude …. ZDRAVÉ, PROSPÍVAJÍCÍ, DOBŘE ROSTLÉ ŠTĚNĚ.
– Jsou různí výrobci, a ti vyrábí dokonce i pod několika značkami… důležitá je ale kvalitativní kategorie .. SUPERPREMIUM popřípadě ULTRAPREMIUM, doporučujeme všechny značky v této kategorii především pak tyto :

Purina Proplan ,  Royal Canin,  Hills

– Od 3 měsíce podáváme chondroprotektiva … ušetříte určitě koupí tohoto ALAVISU pro koně – má stejné složení jako pro psy – pomůžeme tím správnému vývoji kloubů a chrupavek
– K superprémivému krmení nic nepřidáváme – zcela bychom tak změnil složení potravy, sem tam denně nějaká dobrota v podobě pribiňáku atd. určitě neuškodí, ale NENÍ třeba. Pozor na krmení od stolu … dává základ pro špatné chování v restauraci, hotelu. Pokud své štěňátko nebudete krmit od stolu pomůžete mu celý život nečekat na to, co spadne, nebo mu hodíte, pomůžete mu do budoucna v klidu ležet, neslintat, nežadonit, netrápit se.
– Po celý den musí mít štěňě k dispozici misku s čerstvou čistou pitnou vodou
– Krmení provádíme tak, že nabídneme štěňátku misku s granulemi ( suchými či lépe máčenými ) maximálně na pět minut … štěndo misku stejně vyprázdní při správném množství rychleji …

Málo jí ta štěňátka, která mají jídlo celý den k dispozici…. nemají důvod … je nadbytek … Proto NIKDY NENECHÁVEJTE krmivo po celý den k dispozici ať už ze zdravotních, hygienických ale i praktických důvodů… mohlo by se lehce přihodit, že Vaše štěňátko nebude správně přibírat na váze.

Více o výživě jindy …
Více o výchově také jindy … ale určitě si nezapomeňte objednat píšťalku Acme 211,5 pro nejlepší nácvik přivolání !

Poznámka:
Přeji Vám ať Vám dává Vaše štěňátko tolik radosti, co nám a hlavně našim dětem po celý svůj život.

Martin Luňák
www.nice-friend.cz

O výcviku retrívrů se asi rozepíšu hodně, hodně moc ……

zatím alespoň videíčka, která napoví kdy nejlépe začít 🙂